Bądź wielki przed Bogiem!

Film o Ojcu Franciszku Jordanie

Salwatoriańskie Studio Katolik zrealizowało film dokumentalny o życiu i działalności ojca Franciszka Jordana, założyciela Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, czyli Salwatorianów i Salwatorianek. Dlaczego historia jego życia była warta opowiedzenia? Ponieważ jest ona dobrym przykładem Bożego działania w życiu zwykłego człowieka.
Każdy może być wielki przed Bogiem.

Aby przedstawić historię ojca Jordana rzetelnie i w jak najbardziej autentyczny sposób, ekipa filmowa musiała odwiedzić miejsca związane z Jordanem w południowych Niemczech, Szwajcarii, Rzymie i na Bliskim Wschodzie. Chcieliśmy, aby ta opowieść była wiarygodna i zaprezentowana w atrakcyjny sposób, wzbudzający zainteresowanie ludzi na całym świecie. Czas na produkcję był jak najbardziej odpowiedni… setna rocznica śmierci ojca Jordana przypadająca w 2018 roku a 15 maja 2021 roku Uroczysta Beatyfikacja Franciszka Jordana.

Film można oglądnąć poprzez Serwis Katoflix:  https://katoflix.com/ 

Dziękujemy za Twoje wsparcie naszej działalności jest ono mile widziane i można je okazać poprzez wpłatę dowolnej kwoty poprzez konto PayPal lub poprzez przelew na Konto Bankowe. 

PAYPAL 

Pay-Me On-LINE:  www.paypal.me/KatolikTV

or through bank:

Studio Katolik 
ul. Siostry Faustyny 17 
30-608 Kraków 
Santander Bank  
account PLZ: 79109016650000000115403281 
account EURO: PL42109016650000000115404141 
account USD: PL28109020530000000156571484 
SWIFT: WBKPPLPP 

 

złóż ofiarę

Dziękujemy! 
www.katolik.tv 

 

***

Franciszek Maria od Krzyża Jordan, właściwie Jan Chrzciciel Jordan urodził się 16 czerwca 1848 w Gurtweil w małej niemieckiej wiosce w niezbyt religijnej, biednej rodzinie. Po pierwszej Komunii Świętej przeżył przemianę wewnętrzną, po której zaczęła w nim kiełkować chęć zostania kapłanem. 
Pragnienie zostania księdzem wydawało się nierealne do spełnienia ze względu na kondycję finansową rodziny. Z tego powodu był zmuszony ciężko pracować jako robotnik przy budowie kolei, przy żniwach, a także jako malarz i tapicer. 

Aby rozpocząć studia seminaryjne Jordan musiał wykazać się także ogromną wytrwałością w nadrabianiu zaległości edukacyjnych. Podczas całej edukacji Jordan odznaczał się niezwykłą pilnością i sumiennością, która ostatecznie doprowadziła go do ukończenia studiów teologicznych i przyjęcia upragnionych święceń kapłańskich.

Po święceniach ksiądz Jordan wyjechał na studia do Rzymu. Już tam zdradzał chęci stworzenia nowego dzieła. W Rzymie pogłębiał swoją wiedzę i umiejętności lingwistyczne, ćwicząc zwłaszcza języki bliskiego wschodu.
8 grudnia 1881 ojciec Jordan założył Apostolskie Towarzystwo Nauczania. Jego członkowie słowem mówionym i pisanym, wykorzystując różnorodne sposoby i środki, na wzór Apostołów mieli głosić Chrystusa na całym świecie.
11 marca 1883 dzieło zostaje przekształcone w zgromadzenie zakonne a ojciec Jordan złożył śluby i przyjął imię Franciszek Maria od Krzyża. W 1893 przyjęło obecną nazwę Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Societas Divini Salvatoris – Salwatorianie). 

8 grudnia 1888 w Tivoli koło Rzymu założył Kongregację Sióstr Boskiego Zbawiciela (Salwatorianki). Oba te Zgromadzenia działają do dziś w wielu krajach świata. 

Sługa Boży Ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan zmarł i został pochowany w Tafers w Szwajcarii 8 września 1918, po ekshumacji w 1956 jego szczątki przewieziono i złożono w kaplicy domu generalnego Salwatorianów w Rzymie. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1942 r, a w roku 2011 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o heroiczności cnót o. Jordana.

Beatyfikacja Franciszka Jordana odbyła się 15 maja 2021 roku w Rzymie. Liturgiczne wspomnienie bł. Franciszka Jorana obchodzimy 21 lipca.